دستگاه تبخیر در خلاء|خرید- فروش- قیمت روتاری اواپراتور

روتاری اواپراتور

تجهیزات آزمایشگاهی_ دستگاه روتاری اواپراتور (rotary evaporator)

قیمت انواع دستگاه روتاری اواپراتور

     همانطور که از نام این دستگاه بر می‌اید، روتاری (rotary) به معنای چرخاننده است؛ این دستگاه دارای بخشی برای چرخش ظرف محتوی محلول مورد نظر است. عملکرد این دستگاه، تبخیر کردن حلالی است که درون محلول مورد نظر قرار گرفته است. به این ترتیب، بسته به انواع سرعتی که در چرخش ظرف محتوی محلول ایجاد می‌شود، و انواع حلال‌ها، انواع دستگاه‌های تبخیری روتاری به وجود امده است.
روتاری اواپراتور (rotary evaporator) که با نام های rotavap و یا rotavap نیز شناخته می شود، وسیله ای است که در آزمایشگاه های شیمیایی و برای حذف کارامد و کامل حلال از نمونه مورد استفاده قرار می گیرد و راه حل عملکردی آن استفاده از تبخیر حلال است. روتاری اواپراتورها دستگاه هایی هستند که عمل تبخیر را در فشار کم انجام می دهند.
روتاری اواپراتورها برای پخت مولکولی در آماده سازی مواد تقطیر شده  عصاره ها هم مورد استفاده قرار می گیرند.
سیستم ساده روتاری اواپراتور توسط لیمان سی کریگ (Lyman C. Craig) ابداع شد. دستگاه ابداع شده توسط شرکت سوئیسی بوچی در سال 1957، تجاری شد.
دیگر برندهای متداول روتاری اواپراتورها شامل KNF، Heidolph، Lab Tech، Stuart، Hydrion Scientific، SENCO، IKA و EYELA است. در شرایط تحقیقاتی، شکل متداول در حد واحدهای رو میزی یک لیتری است، در حالی که در مقیاس های بزرگ، (به عنوان مثال، 20 تا 50 لیتری) از صفحات پایلوت استفاده می کنند.
طراحی روتاری اواپراتورها
اجزا اصلی سازنده روتاری اواپراتورها عبارتند از:
موتوری که ظرف تبخیر را و یا ویال محتوی نمونه را می چرخاند
لوله تبخیر که محوری برای نمونه در حال چرخش محسوب می شود و مجرای خلا برای تبخیر نمونه هاست.
حمام مایع داغ اساسا برای کاهش فشار درون سیستم تبخیر استفاده می شود
یک کندانسور که به صورت لوله ای مارپیچی و خنک کننده عمل میکند و یا به صورت cold finger است
فلاسک های جمع کننده- متراکم کننده در کف کندانسور، تا حلال تقطیر شده در آن جمع آوری شود
یک مکانیسم مکانیکی و یا موتوری است که به سرعت به سرعت می تواند ظرف تبخیر را از حمام گرمایی بالا ببرد
کاربرد روتاری اواپراتورها
      روتاری اواپراتورها، اغلب موارد و به راحتی برای جداسازی حلال های با نقطه جوش پایین مانند N-هگزان ها و یا اتیل استات ها از ترکیباتی جامد در دما و فشار اتاق مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، کاربرد دیگر آنها جداسازی و حذف حلال از نمونه هایی است که شامل ترکیبات مایع هستند، حتی اگر حلال و این مایعات، دارای تبخیرهای مشابه باشند که به آن رفتار آزتروپیک گفته می شود. اما در این حالت تفاوت اندک و کافی بین نقطه جوش مواد و حلال مایع هم باید وجود داشته باشد. 
      حلال های با نقطه جوش بالاتر مانند آب (100 درجه سانتیگراد فشار استاندارد اتمسفر، 760 تور یا یک بار)، دی متیل فرم آمید (DMF، 153 درجه سانتیگراد)، دی متیل سولفوکسید (DMSO، 189 درجه سانتیگراد)، نیز میتوانند تبخیر شوند که این امر بستگی به این دارد که سیستم تبخیری به اندازه کافی فشارش کاهش یافته باشد.
      با این حال، بیشترین توسعه اخیر در موارد زیر رخ داده است (تبخیر کردن در حالی که ماده مورد نظر با سرعت بالا ورتکس و یا سانتریفیوژ می شود). روتاری اواپراتورها برای حلال های دارای پیوندهای هیدروژنی و در نتیجه نقطه تبخیر بالا، مانند مواردی مانند آب  یک راه حل مناسب است، به طوری که یک روش دیگر تبخیری، یا خشک کردن (لیفولیزیشن) برای اینکار قابل استفاده است. بخشی از این مورد به علت این واقعیت است که تعدادی از حلال ها گرایش به تکان خوردن دارند.

روتاری اواپراتور

انواع روتاری اواپراتورهای ارائه شده در شرکت ویتا طب کوشا

    شما میتوانید با مراجعه به بخش تجهیزات آزمایشگاهی، فروشگاه دستگاه تبخیر در خلاء(روتاری اواپراتور)، با مدل های روتاری اواپراتورهای ارائه شده در www.4lab.ir، آشنا شوید.

 

برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی ویتاطب کوشا مراجعه کنید

توسط : admin | تاریخ : 1395/04/01 | نظرات