همه چیز درباره تجهیزات بیوتکنولوژی

تجهیزات بیوتکنولوژی

    ترمال سایکلر PCR_ نانودراپ_ الایزاریدر_ ریل تایم پی سی آر _ الکتروفورز_ ژل داک_ الکتروپوریشن_میکروتوم_ سدیمان ریدر ESR_ تانک ازت_ سمپلر

     حدود یک قرن از پیدایش شاخه جدیدی به نام بیوتکنولوژی میگذرد که با نام زیست فناوری نیز شناخته می شود. حوزه کاربردی این علم آنچنان وسیع است که این شاخه از علم را در حوزه life science قرار می دهند، بدان معنی که هر حوزه ای از علوم زیستی و پزشکی در این حیطه مورد مطالعه و بررسی است.

    همانطور که بیوتکنولوژی رشته جدیدی است، تجهیزات کاملا جدید و پیشرفته ای دارد که همواره در حال به روز رسانی است و از آنجا که حوزه عملکردی این تجهیزات ژن ها و فراورده های حساس هستند، پیچیدگی عملکردی دستگاه ها، ویژگی دیگر آنهاست.
     در این مقاله تلاش شده است توضیحات مختصری در زمینه انواع تجهیزات بیوتکنولوژی که در وب سایت فروشگاهی 4lab.ir، به فروش می رسد، ارائه شود. در نهایت شما می توانید با لینک هر بخش توضیحات کاملتری در زمینه انواع تجهیزات آزمایشگاهی در هر یک از بخش های مربوطه به دست آورید.

ترمال سایکلر (Thermal cycler PCR)

     ترمال سایکلرهاکه با نام های دیگری چون ترموسایکلر (thermocycler)، ماشین PCR  (PCR machine) و یا تکثیر کننده DNA (DNA amplifier) نیز نامیده می شود، تجهیزاتی آزمایشگاهی هستند که در اکثریت موارد برای تکثیر قطعات DNA استفاده می شوند و برای اینکار از واکنش های زنجیره پلیمرازی (PCR) استفاده می کنند. علاوه بر آن، ترمال سایکلرها انجام واکنش های حساس به گرما را تسهیل میکنند و از دسته این واکنش ها می توان به واکنش های هضم آنزیم های محدود کننده یا تشخیص های سریع اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر، به "همه چیز درباره ترمال سایکلر" مراجعه فرمایید.
ترمال سایکلر

نانودراپ (NAnodrop)

 نانو دراپ ها اولین اسپکتروفتومترهایی uv-vis  و فلوراسپکتروفتومترهایی هستند که به صورت ویژه برای آنالیزهای DNA، RNA و پروتئین مورد استفاده قرار می گیرند. از سال 2001، بیش از 35هزار دستگاه نانودراپدر آزمایشگاه های QC، مراکز تجاری، تحقیقاتی و دانشگاهی تنها از کمپانی Thermo، به کار گرفته شده است و تمرکز این دستگاه ها روی بخش هایی ژنتیکی، پروتئومیکس، اکتشافات داریی، تشخیص مولکولی و سازه های زیستی است.

اساس تکنولوژی هر دستگاه نانودراپ، استفاده از سیستم های نگهدارنده (retention system) است. این سیستم به دانشمندان اجازه دستیابی سریع و با کیفیت برای خالص سازی نمونه ها مانند پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها را می دهد.
متناسب با انواع آزمایشگاه های زیستی و در کار با نمونه های زیستی، اغلب نانودراپ ها به خاطر داشتن سرعت، سادگی و در عین حال استحکام، یکی از محبوب ترین تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی هستند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به "همه چیز درباره نانودراپ" مراجعه کنید.

نانودراپ nanodrop

الایزا ریدر (Elisa reader)

ELISA که اختصاره واژه های Enzyme-linked immunosorbent assay و به معنای آزمون ها و تست های ایمونوسوربانت بر پایه آنزیم هاست. در این دسته از آزمون ها، آنتی بادی ها و تغییرات رنگی مورد بررسی قرار می گیرد تا ماده مورد نظر شناسایی گردد. در حقیقت، الایزا، فرمت عمومی از انواع آزمون های بیوشیمیایی- آنالیتیکی است که از روش تست آنزیمی با فاز جامد استفاده می کند و قادر به شناسایی حضور مواد، معمولا نوعی انتی ژن، در نمونه مایع و یا نمونه های مرطوب می باشد.
     الایزا از ابزارهای تشخیصی در پزشکی و پاتولوژی بیماران استفاده می کند و در بررسی کنترل کیفی صنایع مختلفی مورد نیاز است. بحث دستگاه های الایزا ریدر بسیار گسترده است و شما می توانید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر به بخش "همه چیز درباره الایزا ریدر" در بخش تجهیزات آزمایشگاهی مراجعه کنید.
الایزا ریدر elisa reader

میکروتوم (Microtome)

    ابزاری برای برش بسیار نازک مواد که بتوان آنها را در زیر میکروسکوپ مورد مشاهده قرار داد. از واژه یونانی “MICROS”به معنای کوچک و "TEMNEIN" به معنای برش می باشد و ابزاری برای برش های بسیار نازک است. این دستگاه در بخش های علمی و برای مطالعه موجودات در زیر میکروسکوپ های نوری و حتی الکترونی بسیار ارزشمند است. میکروتوم ها دارای تیغه های استیل، شیشه، و یا الماس هستند که بر اساس نوع نمونه و تقاضایی که وجود دارد، ضخامت برش مشخص می شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش "همه چیز درباره میکروتوم" در بخش تجهیزات بیوتکنولوژی مراجعه کنید.
میکروتوم microtome
تجهیزات بیوتکنولوژی ارائه شده در شرکت ویتا طب کوشا:
 • اسپکتروفتومتر نانودراپ 
 • ترمال سایکلر گرادیانت و معمولی
 • ریل تایم پی سی ار
 • سیستم عکسبرداری از ژل (ژل داک)
 • الکتروفورزهای افقی و عمودی
 • دستگاه الکتروپوریشن(سیستم انتقال ژن)
 • تانک ازت رک خور ، کنیستردار، نگهدارنده ازت
 • الایزا ریدر، الایزا واشر
 • سمپلر تک کاناله، متغییر، 8 کاناله، 12 کاناله
 • میکروسکوپ میکرواینجکشن
 • میکروسکوپ های الکترونی
 • میکروسکوپ اینورت-فلورسنت


برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه اصلی مراجعه کنید

 

 

توسط : admin | تاریخ : 1395/04/05 | نظرات