همه چیز درباره استریو میکروسکوپ-خرید-فروش-قیمت

استریومیکروسکوپ

تجهیزات آزمایشگاهی_ استریو میکروسکوپ_ استریومیکروسکوپ_ استرئومیکروسکوپ (Stereo Microscope)

 

استرئو (استریو)، استرئواسکوپی (استریواسکوپی)، میکروسکوپ های تشریحی و لوپ نام هایی هستند که به این دسته از میکروسکوپ ها داده می شود. استریومیکروسکوپ ها، دسته ای از میکروسکوپ های نوری هستند که همانند دیگر تجهیزات آزمایشگاهی متناسب با نیاز محققان ساخته می شود و در حالت کلی، برای مشاهدات با بزرگنمایی اندک مورد استفاده قرار می گیرند. روش ایجاد تصویر در استریو میکروسکوپ ها، به نحوی است که به جای استفاده از نور انتقالی برای ایجاد تصویر، بیشتر از نور منعکس شده نمونه ها، تصویر ایجاد می شود. در استریومیکروسکوپ ها نور می تواند از دو مسیر نوری مختلف به نمونه بتابد و همین موضوع منجر به ایجاد زوایای مختلف در تصویر ایجاد شده می شود، در نتیجه تصویر ایجاد شده، تصویری سه بعدی خواهد بود.
در ادامه کاربرد و نحوه عملکردی استریومیکروسکوپ ها آورده شده است.
انواع استریومیکروسکوپ
کاربرد استریومیکروسکوپ ها (استرئومیکروسکوپ)
در حقیقت، به کمک استرئومیکروسکوپ ها میتوان سطوح نمونه هایی را مشاهده کرد که سطح کاملا صاف و یکنواختی ندارند، به عبارتی دیگر برای بررسی جزییات سطوح نمونه های مختلفی همانند حشرات، که دارای پستی و بلندی و پیچیدگی های مشخص خود هستند، استرئو میکروسکوپ ها می توانند ابزار مناسبی باشند، گرچه در مرحله بالاتر و پیشرفته تر، میکروسکوپ های الکترونی روبشی (SEM) گزینه مناسب تری برای مشاهده سطح نمونه ها هستند، چرا که جزییات را با وضوح بیشتری نشان خواهند داد. علاوه بر بررسی سطوح، نمونه هایی مانند حشرات، در مواردی مانند تشریح، جراحی هایی در حد میکرو، watch making، ساخت مدارهای الکتریکی که با نام بردهای الکتریکی نیز شناخته می شوند و در پزشکی قانونی و فرکتوگرافی کاربرد دارند. 
به این ترتیب، استرئومیکروسکوپ ها به میزان زیادی در صنایع تولیدی، نظارت و کنترل کیفی مورد استفاده قرار می گیرد.  و نکته ای که می توان بر آن تاکید کرد آن است که استرئومیکروسکوپ ها، ابزاری ضروری در حشره شناسی هستند.
نحوه عملکرد استریومیکروسکوپ (استرئومیکروسکوپ)
استرئومیکروسکوپ ها باید با میکروسکوپ های مرکب دو چشمی و binoviewer ها (وسیله ای نوری که منجر به دید دوتایی از راه یک چشم می شوند) ترکیب شوند. در چنین میکروسکوپ هایی، هر دو چشم، یک تصویر یکسان می بینند، که با دو عدسی چشمی که دیدن را راحت تر می کند، ادغام می کند. شکل زیر، نحوه نور دهی و عملکرد عدسی های چشمی استریومیکروسکوپ ها را نشان می دهد.
استریو

تفاوت های استرئومیکروسکوپ با میکروسکوپ های نوری
برخلاف میکروسکوپ های نوری مرکب، نوردهی در استرئومیکروسکوپ ها، اغلب از بازتاب نورها به جای نور انتقالی استفاده می شود، بدین معنی که نور بازتاب شده از سطح نمونه تصویر نهایی را در استرئو می سازد. استفاده از نورهای انعکس یافته از شی مورد نظر اجازه بررسی نمونه هایی را ممکن می سازد که دارای سطح ضخیم و یا تیره هستند. علاوه بر آن، تعدادی از استرئومیکروسکوپ ها، قادر به انتقال نور هستند و اینکار را به واسطه داشتن  آینه ای انجام می دهند که در زیر شی مورد بررسی قرار گرفته است.
استرئومیکروسکوپ هایی که با نور افکن های ویژه ای تجهیز می شوند، می توانند برای میکروسکوپ های با زمینه تاریک مورد استفاده قرار بگیرند که یا از نور بازتابی و یا نور انتقالی استفاده می کنند.
در این دسته از میکروسکوپ ها، فاصله زیاد بین نمونه و عدسی شیئی بر کیفیت تصویر نمونه تاثیر می گذارد. تعدادی از استرئومیکروسکوپ ها می توانند بزرگنمایی مناسبی را با بیش از 100 برابر انجام دهند که قابل مقایسه با عدسی های شیئی و چشمی میکروسکوپ های مرکب با بزرگنمایی 10 هستند، اگرچه بزرگنمایی اینها اغلب کمتر است. این دسته از استرئومیکروسکوپ ها، یک دهم وضوح مفید یک میگروسکوپ نوری معمولی را دارند.
فواصل زیاد در بزرگنمایی های پایین، در بررسی و مطالعه نمونه های بزرگی که دارای سطوح شکست هستند، به ویژه با استفاده از نور دهی فیبری (fibre- optic illumination) مفید است. ویژگی جالب دیگر در استریومیکروسکوپ آن است که به میزان زیادی مکان و فاصله نمونه تا عدسی شیئی را می توان تغییر داد تا تصویر دلخواه را به دست آورد.
بزرگنمایی در استریو میکروسکوپ ها
دو دسته اصلی از سیستم های بزرگنمایی در استرئومیکروسکوپ ها وجود دارد. در دسته اول، بزرگنمایی به واسطه لنزهای شیئی و ست کردن روی یک بزرگنمایی خاص به دست می آید. در دسته دوم که به بزرگنمایی پانکراتیک معروف است، میتواند دامنه ای از بزرگنمایی های متغییر را ایجاد کند. سیستم بزرگ کردن میتواند بزرگنمایی های بیشتری را به واسطه استفاده از عدسی های شیئی کمکی که بزرگنمایی را افزایش می دهند، ایجاد کند. علاوه بر آن، بزرگنمایی کلی در هر دو سیستم اول دو دوم می تواند به واسطه عدسی های چشمی نیز تغییر کند.
حد واسط بین بزرگنمایی نوع اول و نوع دوم، سیستمی است که به نام سیستم بینایی گالیله معروف است.
استرئومیکروسکوپ چگونه عملم می کند
نوردهی در استریو میکروسکوپ ها
نمونه هایی که کوچک هستند، نیاز به نور بیشتری دارند، به ویژه در زمانی که نیاز داشته باشیم آنها را با بزرگنمایی های بیشتری مشاهده کنیم و این سیستم نوری به واسطه منبع نوری فیبری و یا خارجی تامین خواهد شد. منابع نوری فیبری از لامپ های هالوژن استفاده می کنند که نور زیادی از خود ساطع می کند. این دسته از لامپ ها به اندازه کافی کوچک هستند که در نزدیکی میکروسکوپ مورد استفاده قرار بگیرند. اگرچه در این حالت، آنها نیاز به سیستم خنک کننده دارند تا دمای بالایی که توسط این لامپ ها تولید می شود را خنک کنند. تنه این لامپ های نوری به نحوی است که می توان جایگاه این لامپ ها را متناسب با نمونه و زاویه دیدی که خواهانش هستیم، تغییر دهیم.
استرئومیکروسکوپ های با نمایش دیجیتالی
اخیرا، دوربین های dual CCD، به وجود آمده اند که میتوانند با استرئو میکروسکوپ یکی شده و اجازه عکاسی از تصویر به دست آمده را با قدرت وضوح  بزرگنمایی بالا در دوربین و مانیتور متصل شده به دست دهند. نرم افزارهایی وجود دارند که تصاویر به دست امده از سطوح با پیچیدگی مختلف را با همدیگر ادغام کرده و تصویر بهتری از نمونه ایجاد می کنند.
حالتی را تصور کنید که در آن می خواهید تصویر حشره ای مانند مورچه را به کمک استریو میکروسکوپ، تصویر برداری کنید. در این حالت مجبور هستید ابتدا، ناحیه سر نمونه را در زیر استریو، ثابت کرده و با حرکت دادن بزرگنمایی استریو در حد میکروسکوپ پستی ها و بلندی های سر را در زیر استریو دیده و پس از آن، از تصاویر به دست آمده، به کمک دوربین های سوار شده روی استریو، عکاسی کنید. به این ترتیب، می توانید از بخش های تنه و شکم نمونه هم تصویر برداری کنید و در نهایت به کمک نرم افزارهای میکس کننده تصاویر که لینک دانلود این نرم افزارها در اینجا ارائه شده است، تصاویر به دست آمده را میکس کنید تا بهترین تصویر ممکن از نمونه مورد نظر به دست آید.
امروزه پیشرفت هایی که در زمینه استریو میکروسکوپ ها به وجود آمده است، بسیار شگفت انگیز است، به طوری که استریو هایی به وجود آمدند که بدون برداشت نمونه از محیط، حتی محیط های دریایی، اجازه بررسی نمونه را به وجود می آورند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، میتوانید به بخش اخبار آزمایشگاهی، میکروسکوپ های قرن جدید مراجعه کنید.
در بخش مقالات علمی، مقاله ای تحت عنوان ساختمان استریومیکروسکوپ وجود دارد که میتوانید با مراجعه به این مقاله اطلاعات بیشتری در زمینه ساختمان و عملکرد استریومیکروسکوپ ها به دست بیاورید.
انواع استریومیکروسکوپ هایی که در شرکت ویتا طب کوشا، ارائه شده است،دربخش فروشگاه استرئو میکروسکوپ و فروشگاه سیستم مانیتورینگ میکروسکوپ وجود دارد و شما می توانید با انواع استریومیکروسکوپ ها آشنا شوید.
برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی ویتاطب کوشا مراجعه کنید

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/25 | نظرات