اتوآنالایزر بیوشیمی (Biochemical AutoAnalyzer)

اتوآنالایزر بیوشیمی

تجهیزات آنالیتیکال_ آنالیز دستگاهی_ اتوآنالایزر بیوشیمی (Biochemical AutoAnalyser)
 
خون و مايعات موجود در بدن داراي مواد مخصوصي هستند که ماهيت آن ها اغلب متفاوت بوده و در غلظت هاي مشخصي براي ادامه حيات ضروري اند. اين مواد شامل: قندها، پروتئين ها، چربي ها، يون ها، آنزيم ها و هورمون ها و ... هستند و بررسي ماهيت، مقدار و اندازه گيري و عمل اين مواد در حيطه علم بيوشيمي است. هر يک از اين مواد در بدن داراي مقدار و رنج مشخصي است که افزايش و يا کاهش آن موجب اختلالاتي مي شود. بعضي از اين مواد به مقدار بسيار کم تا حد چند صدم ميلي گرم در هر سي سي از سرم يافت مي شود و مقدار بعضي ديگر از اين مواد حتي به ميزان چند گرم در هر ميلي ليتر مي رسد.اندازه گيري قند، چربي، و آنزيم ها از طريق موادي انجام مي شود که در برخورد با مواد فوق الذکر کمپلکس رنگي تشکيل مي دهد. اين مواد که به عنوان معرف نام برده میشونداز مواد آلي يا معدني تهيه مي شوند. روش کار بدين صورت است که حجم مشخصي از سرم بيمار را با مقدار معيني از معرف يا معرف ها (بسته به نوع تست از يک تا چند معرف متفاوت) مجاور مي کنند. ماده مورد اندازه گيري در مجاورت معرف، کمپلکس رنگي ايجاد مي کند که شدت و ضعف رنگ بستگي به مقدار ماده مورد نظر در آن حجم معين از سرم دارد. برخي از اين واکنش ها احتياج به زمان و دماي معيني براي انجام واکنش و به دست آمدن رنگ دلخواه دارد. سپس مقدار رنگ ايجاد شده در دستگاه هايي به نام رنگ سنج از طريق طول موج مشخصي که رنگ مزبور در آن طول موج حداکثر جذب نوري را داراست اندازه گرفته مي شود. بدين ترتيب که نور به کمپلکس تابانده مي شود که مقداري از اين نور جذب مي شود و مقداري عبور مي کند. سپس نور عبور کرده در طرف ديگر دستگاه توسط سلول هاي حساس به نور اندازه گيري مي شود و بدين طريق مقدار جذب نور توسط کمپلکس اندازه گيري شده و با انجام محاسباتي، مقدار ماده مورد اندازه گيري در هر ميلي متر مکعب خون به دست مي آيد. با پيشرفت تکنولوژي دستگاه هايي طراحي و ساخته شده که تمامي اعمال فوق را به طور اتوماتيک و برنامه ريزي شده در مدت زمان کمتري و در حجم بسيار بالايي انجام مي دهد.


اتوآنالایزر دستگاه پیچیده ای است که عموماً از اجزاء روباتیک جهت برداشتن نمونه و محلول های معرف (Reagents) تشکیل شده است.آنالايزرهاي بيوشيميايي دستگاه هايي هستند که غلظت متابوليت ها، الکتروليت ها، پروتئين ها و داروها را در سرم، پلاسما، ادرار و مايع مغزي نخاعي (CSF) و ساير مايعات بدن با دقت و صحت بالا اندازه گيري مي کنند.

به طور کلی این دستگاه دارای دو بخش است. بخش کنترل و بخش آنالیز .
بخش آنالیز شامل سیستم نمونه دهی، سیستم اندازه¬گیری فتومتریک، سیستم reagent ، سیستم واکنش است و بخش کنترل نیز شامل مانیتور، کیبورد و پرینتر است.
سیستم نمونه دهی این دستگاه به صورت کاملاً اتومات و با دقت بسیار بالایی توسط بازو های متصل به دستگاه که دارای یک سنسور حساس به حجم است عمل میکند .
بازو نمونه را از جایگاه به وسیله پیپت برداشته در دیسک واکنش تخلیه میکند بازو و پیپت  پس از تخلیه برای شستشو دیونایزر و Degas  و یا همان گاز زدایی میشود .
عمل فتومتریک 10 ثانیه و ISE 20 ثانیه طول میکشد تا نتیجه را اعلام کند .
بخش آنالایزر دارای جایگاه روتین ، کالیبره ،محلول شستشو ، بارکد خوانی و reagent  میباشد.
این دستگاه همچنین دارای همزن است که بعد از هر بار هم زدن شستشو داده میشود.

سیستم فتومتریک  photometric

سیستم فتومتریک با  ایجاد تغییر رنگ در واکنش  میزان تغییرات محلول را ثبت میکند ، به این صورت که میزان جذب نور در هر واکنش توسط این قسمت هر 20 ثانیه ثبت میشود . سیستم فتومتریک شامل یه لامپ هالوژن (tungsten-halogen) است که در قسمت زیر دیسک واکنش و داخل حلقه دیسک وجود دارد و مقاوم به دما است. همچنین زمان و طول موج توسط بخش کنترل دستگاه قابل برنامه ریزی است.

شستشو

زمانی که آنالیز به پایان میرسد تمامی کوت ها شستشو داده میشوند به این صورت که مواد توسط دیونایزر  در محفظه فاضلاب که 10 لیتر گنجایش دارد تخلیه میشود سپس دو مرتبه پر از آب دیونایزر میشود و توسط سیستم فتومتریک طول موج اندازه گیری میشود سپس دوباره تخلیه و در انتها خشک میشود.

حمام آب

دمای حمام آب  بنا به نوع برنامه ریزی و دمای اعمال شده از طریق یخجال و هیتر تنظیم میشود . پس از هربار روشن و خاموش شدن دستگاه ، آب جدید وارد حمام میشود.مقدار آب مصرفی دستگاه 15 الی 30 لیتر بر ساعت است . بهتر است از آب مقطر استفاده شود که عاری از هرگونه آلودگی باشد.
حمام آب نیز دارای سنسور حساس به حجم است که هر زمانی که آب از مقدار معینی کمتر شود دستگاه در حالت Stand by  قرار گرفته و آب مصرفی را شارژ میکند.
در کل سیکل دستگاه اتوآنالایزر به این صورت است:

دیسک نمونه میچرخد و مقابل پراب نمونه برداری قرار گرفته و نمونه از طریق پیپت برداشته و در دیسک واکنش تخلیه میشود ، سپس reagent در 2 تا 3 سکل جدا گانه اضافه شده و به وسیله همزن مخلوط مشود برای اعمال دما وارد حمام آب شده و بعد مقابل نور سیستم فتومتریک قرار گرفته نتیجه خوانده و ثبت میشود در انتها شستشو و تخلیه انجام میشود .
این دستگاه امروزه از جمله ملزومات آزمایشگاه های پاتوبیولوژی میباشد که برای اندازه گیری بسیاری از عناصر از جمله میزان pr  در پلاسما و سرم خون ، گلوکز،اوره ، اسید اوریک ، کاربامید ف بیلی روبین ، کراتین ، کلسترول ، تری گلیسیرید، کلسیم ، آلبومین ، گلوبولین /ف فسفر ف آیرن ، منیزیم ، مس ، LDH ، فسفات  crp , gpt , cpk  ، آلانین,  کراتین کیناز ، آمیلاز ، نشاسته ، گلیکوژن ، هموگلوبین و ....  میباشد.


برخی مشخصات یک اتوآنالایزر مناسب:

‏۱) قدرت برنامه ریزی برای انواع  تست های آزمایشگاهی
۲) عدم نیاز به مرتب کردن تست های هر نمونه جهت آزمایش
۳) سرعت بالای انجام تست ها
۴) مصرف حداقل کالیبراتور برای کالیبراسیون دستگاه
۵) مصرف کمتر معرف و مواد مصرفی دیگر
۶) مصرف کمتر نمونه سرم
۷) قابل استفاده با انواع معرف ها

دلایل استفاده از اتوآنالایزر بیوشیمی
اتوآنالايزرهاي بيوشيمي با هدف بالا بردن سرعت پاسخ دهي، بهبود كيفيت نتايج، كاهش مصرف ‏reagents‏ و نيز كاهش تعداد پرسنل در آزمايشگاه ها كاربرد فراوان دارد.
اتوآنالایزر بیوشیمی
انواع مدلهای اتوانالایزرهای بیوشیمی ارائه شده در شرکت ویتا طب کوشا

با ورود به بخش فروشگاهی تجهیزات بیوتکنولوژی، انواع انالایزرهای بیوشیمی را بیابید. لیست تعدادی از پرفروش ترین آنها در اینجا آورده شده است.
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل Hitachi 902
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل Hitachi 911
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل Hitachi 912
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل Hitachi 917
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل cobas  6000c501
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل cobas 6000c8e
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل cobas mira plus
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل olympus Au400
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل olympus Au480
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل olympus Au640
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل olympus Au680
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل olympus Au2700
    اتوآنالایزر بیوشیمی مدل dirui cs-400


برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی ویتاطب کوشا مراجعه کنید.

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/25 | نظرات