الکتروریسندگی- گلاوباکس- ازن ژنراتور

الکتروریسندگی- گلاباکس-ازن ژنراتور
الکتروریسندگی_ گلاوباکس_ ازن ژنراتور

گلاوباکس

     گلاوباکس چیست؟ گلاو باکس (Glove box و یا glovebox)، ظروفی کاملا مهر و مو شده هستند و به کمک ضمایمی که دارند، می توان کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی را درون این جعبه ها و در شرایط کاملا استریل و محافظت کننده انجام داد. این جعبه ها همانطور که از نامشان پیداست، دربردارنده دو دستکش هستندکه فرد می تواند دست های خود را در این دستکش ها فرو کرده تا درون محتویات جعبه، آزمایشات لازم را انجام دهد.
     از دیگر ویژگی های گلاوباکس ها، شفاف بودن بخش و یا همه قسمت های آن است تا فرد استفاده کننده بتواند درون آن را و کارهایی که داخل آن انجام می دهد را مشاهده کند.
     دو نوع از گلاوباکس ها وجود دارند: گلاوباکس هایی که اجازه کار با مواد خطرناک را به استفاده کننده می دهند، مانند کار روی مواد رادیواکتیو و یا عوامل بیماری زا.
     دسته دوم از گلاوباکس ها اجازه کار با موادی را می دهد که باید در یک جو بسیار خالص و بی اثر قرار گیرند، مانند زمانی که نیازمند کار با گازهای نجیب و بی اثری مانند آرگون و یا نیتروژن داریم. علاوه بر آن، گلاوباکس ها برای کار روی مواردی که در اتاقک های خلا انجام می پذیرد، مورد استفاده قرار می گیرد
کار با گلاوباکس هایی که شرایط گازی بی اثر ایجاد می کنند:
     گاز درون گلاوباکس ها از طریق دستگاه هایی که قادر به حذف حلال ها، آب و اکسیژن هستند، پر می شود. فلز حرارت دیده مس و یا تعداد دیگری از فلزات، عمدتا برای حذف اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرند و حذف این ستون اکسیژن به صورت طبیعی با عبور مخلوط های هیدروژن/ نیتروژن و از طریق گرما دادن دوباره تجدید می شوند: آب تشکیل یافته با ورود اضافی هیدروژن و نیتروژن به جعبه، خارج می شود. متداول است که از الک های مولکولی برای حذف آب استفاده شود که این روش یه وسیله جذب این مولکول ها به درون سوراخ های الک مولکولی به وقوع می پیوندد. چنین جعبه هایی معمولا به وسیله شیمیدان های علوم هوایی استفاده می شود تا مواد جامد خشک را از یک ظرف به ظرف دیگر انتقال دهند. جایگزینی برای استفاده از گلاوباکس برای کار در هوای حساس استفاده از روش schlenk است که به خط Schlenk معروف است. یکی از مضرات کار با گلاوباکس ها، آن است گه حلال های آلی به مهر و موم های پلاستیکی حمله می کنند. در نتیجه، بعد از مدتی دستکش سوراخ شده و آب و اکسیژن می توانند وارد جعبه شوند. یکی دیگر از مضرات گلاوباکس ها، انتشار اکسیژن و آب از طریق دستکش های پلاستیکی است.
     گلاوباکس هایی که مربوط به جوهای بی اثر هستند، معمولا در فشارهای بالاتری نسبت به هوای اطراف قرار می گیرند.
انواع گلاوباکس
گلاوباکس های ایجاد شده برای مواد خطرناک
      گلاوباکس هایی که برای مواد خطرناک مورد استفاده قرار می گیرند، در فشارهای پایین تری نسبت به اتمسفر جو قرار میگیرند. به همین دلیل، ایجاد سوراخ هایی در حد میکروسکوپی هم منجر به ورود هوا نسبت به خروج هوای جعبه می شود. این دسته از گلاوباکس ها معمولا از فیلترهای HEPA، برای تخلیه این گازها استفاده می کنند تا مواد خطرناک همچنان محفوط بمانند
     نکته باقیمانده ان است که برای ورود و خروج مواد در گلاوباکس، محوطه ای واسط طراحی شده است که دارای دربی خارجی است که آن را باز کرده و مواد مورد نظر را درون گلاو باکس قرار می دهند. در مرحله بعد، هوای محفظه واسط تخلیه و گاز بی اثر با آن پر خواهد شد. سپس شخص آزمایشگر، با باز کردن درب داخلی گلاوباکس، ماده مورد نظر ا به محفظه اصلی وارد می کند.

انواع گلاو باکس ها شامل موارد زیرند
1. گلاوباکسهای پلاستیکی انعطاف پذیر که در آن با تغییر میزان گسترده شدن دیواره گلاوباکس، میتوانند میزان گاز اتمسفر گلاوباکس را تغییر دهند.
2. گلاوباکس های فلزی برای بررسی مواد خطرناک در شرایط خلا
3. گلاوباکس های دستی در ایستگاه فضایی بین المللی
4. گلاوباکس های چند پورتی که اجازه دسترسی به چندین نفر برای کار در دستگاه گلاوباکس را می دهد
5. گلاوباکس های قفسه مانند که در کناره آزمایشگاه ساخته می شود
6. گلاوباکس هایی در مقیاس هایی بزرگ که در صنایع هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد
7. گلاوباکس های متداولی که دارای دو دستکش بوده و در سمت راست خود دارای بخش هوا برای تنظیم هوای جعبه هستند.

الکتروریسی_ الکتروریسندگی_ دستگاه الکتروریسندگی (Electrospinning)

الکتروریسندگی
     علاقه به استفاده از نانوفیبرها در دهه گذشته به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کرده است. به علت نسبت بالای سطح به وزن، نانوفیبرها ویژگی های منحصر به فردی نشان می دهند که منجر به ایجاد دامنه وسیعی از کاربردهای نانوفیبرها شده است. نانوفیبرها می توانند در فیلتر کردن، استفاده های پزشکی مانند تحویل داروها، مهندسی بافت و پانسمان زخم، مواد محافظت کننده مانند جذب صدا و فیبرهای مقاوم به مواد شیمیایی، پارچه های عملکردی، مواد آرایشی و بهداشتی، استفاده در انرژی مانند سلول های خورشیدی و باتری های خورشیدی، و در نهایت در نانوالکترونیک و کاربردهای غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
شکل زیر کاربرد تکنولوژی نانوفیبرها را نشان می دهد:

     یکی از تکنیک های اصلی برای تولید نانوفیبرها استفاده از فرایند الکتروریسی به کمک دستگاه های الکتروریسندگی است. اگرچه الکتروریسی در یک قرن گذشته شناخته شده است، اما هنوز با چالش های زیادی روبروست.
کاربردهای لکتروریسی

ازن ژنراتورها

     بسیاری از مردم تمایل دارند کیفیت هوای خانه های خود را بهتر کنند، در حالی که نمی دانند استفاده از خالص کننده های هوا منجر به تولید ازن می شود که از آنها به عنوان تولید کننده های ازن یاد می شود.
ازن گازی است که می تواند مشکلاتی را برای سلامتی انسان به وجود آورد که از آنها می تواند به سوزش راه تنفسی، مشکلات تنفسی، تشدید آسم و دردهای قفسه سینه را ایجاد می کند.
ازن ژنراتور
ازن ژنراتورهای تصفیه کننده هوا، چه مواردی هستند؟
     تعدادی از تصفیه کننده های خانگی هوا، ازن تولید می کنند و جز اصلی دودهای بیرونی را تشکیل می دهند و یا به صورت عمد و یا به صورت محصول جانبی تولید می شوند. آن دسته از مواردی که از قصد، ازن تولید می کنند، ازن ژنراتور نامیده می شوند
ازن چیست
     ازن یا o3، مولکولی با سه اتم اکسیژن است. سه اتم اکسیژن، تولید گاز سمی را می کنند که به میزان زیادی باد دیگر گازهای هوا واکنش می کند. سطح زمینی ازن، جز اصلی مه و دود را شامل می شود. ازن به میزان زیادی در اتمسفر پیدا می شود، و به آن ازون استراتوسفر گویند که لایه محافظتی را در برابر اشعه یووی ایجاد می کند. اما وجود این لایه ازن استراتوسفر و اثرات سودمند آن نباید با اثرات بد زمینی آن اشتباه گرفته شود.
چه کلمات کلیدی برای ازن وجود دارند؟
     تولیدکنندگان تصفیه کننده هوا زمانی که از ازن صحبت می کنند، گاهی اوقات از کلمه کلیدی به نام فعال کننده اکسیژن و یا سوپر اکسیژن و یا اکسیژن سه ظرفیتی، اکسیژن آلوپاتریک، اکسیژن اشباع شده، هوای تازه کوه و یا اکسیژن مهندسی شده استفاده می کنند. این کلمات، تصویر اشتباهی را برای مصرف کنندگان ایجاد می کنند، تصویر اینکه این نوع از اکسیژن مولکول سالمی است. اما حقیقت چیز دیگری است
تعدادی از اثراتی که ازن ایجاد میکند
     ازن به میزان زیادی روی شش ها اثر منفی دارد. در معرض قرار گرفتن با ازن می تواند مشکلات تنفسی و التهاب شش ها را ایجاد کند و همین موضوع خود آسیب دائمی به شش ها وارد میکند و مقاومت بدن در برابر بیماری های تنفسی را کاهش می دهد
نشانه های آسیب های شش به واسطه ازن شامل سرفه کردن، کوتاهی تنفس، درد قفسه سینه است. در افرادی که آسم دارند، شدت حملات آسمی بیشتر خواهد شد. در افرادی که بدن ضعیفی دارند، در معرض قرار طولانی مدت با ازن، منجر به افزایش خطر مرگ خواهد شد.
آیا تولید کننده های ازن که عمل تصفیه کردن هوا را به عهده دارند، در پاکسازی هوا نقشی دارند؟
     ازن ژنراتورها، در صنایع غذایی، صنایع دامپروری، ضد عفونی میوه و سبزیجات و آب شرب مرغداری و دامداری مورد استفاده قرار میگیرند.
برای اطلاع از انواع محصولات الکتروریسندگی، گلاوباکس و ازن ژنراتور، به بخش فروشگاهی دستگاه های تولیدی مراجعه فرمایید.

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/25 | نظرات