دیدن مرجان ها در کف دریا به کمک میکروسکوپهای جدید

   میکروسکوپ های قرن جدید  
     هر یک از صخره‌های مرجانی قادرند به کمک پولیپ‌ها که به نوعی ساختارهای تولید مثلی آنها محسوب می‌شود، تا بیش از 100 مایل جابجا شده و در آنجا شروع به رشد کنند و صخره‌های جدید مرجانی را تولید کنند. اندازه این پولیپ‌ها، یک شانزدهم از یک اینچ می‌باشد.
     پولیپ‌ها در نهایت در مکانی استقرار یافته و تا زمان بلوغ نیز در آنجا باقی خواهند ماند. این موضوع از دو جنبه اهمیت می یابد: پژوهش این دسته از موجودات در هر زمانی که به این منطقه مراجعه کنند، امکان پذیر خواهد بود و به همان نسبت، خطراتی که به این منطقه وارد می شود، آنها را می تواند دچار آسیب و یا از بین رفتن بکند.
اندرو دی. مولن، از موسسه اقیانوس شناسی scripps، در دانشگاه کالیفرنیا- سان دیگو، میگوید: "تصور کنید بتوانید در زیر دریا و به طور کاملا زنده، مرجان‌های دریایی را مشاهده کنید که ستاره های دریایی به آنها چسپیده‌اند".
     آقای مولن، تالی تریپتیز و دیگر دانشمندان آمریکایی و اسرائیلی توانسته‌اند میکروسکوپ جدیدی را ابداع کنند که می‌تواند مرجان‌ها را به صورت طبیعی و در زیر آب مطالعه کنند. با استفاده از همین روش، دکتر تریبیتر، توانسته است هم اکنون آزمایشگاهی را علاوه بر کالیفرنیا، در دانشگاه Haifa، راه اندازی کند تا به طور مستقیم بتواند روی مرجان‌ها مطالعه داشته باشد.
     این اولین بار است که میکروسکوپی ساخته شده است که می‌توان از آن در کف دریا برای دیدن جزییات جانداران به صورت زنده استفاده کرد. جزئیاتی که می‌تواند در حد میکرون باشد.
غواصان می‌توانند از این سیستم استفاده کنند. در این سیستم همانند دیگر میکروسکوپ‌ها، عدسی‌هایی تعبیه شده‌اند که به کمک آن، قادر خواهند بود روی مرجان فوکوس کنند، اما تفاوت این سیستم در این است که قادر است تمرکز کردن روی نمونه‌ها را با فاصله چند اینچی از نمونه انجام دهد تا آسیبی به نمونه های زنده نرسد.
فواید استفاده از این سیستم زمانی اهمیت ویژه می یاید که می توان به کمک این روش، اتفاقاتی که در مرجان ها به وقوع می پیوندد را به صورت زنده مشاهده کرد. به عنوان مثال، می‌توان به پدیده سفید شدن مرجان‌ها یا coral bleaching  اشاره کرد. پدیده‌ای که به واسطه وجود هوای گرم و در نتبجه خارج شدن جانوران همزیست با مرجان ها _زوزانتلاها_ رخ می‌دهد.
      دانشمندان امیدوارند بتوانند چنین سیستمی را ارتقا داده و از آن برای مشاهده جانداران زنده در روی خشکی نیز استفاده کنند تا حدالمقدر از کشتن و از بین بردن نمونه‌ها خودداری شود.
برای مشاهده ویدئو مربوطه می توانید به این لینک مراجعه فرمایید. 

 

توسط : admin | تاریخ : 1395/06/09 | نظرات