همه چیز درباره تجهیزات شیمیایی

آخرین یرایش: 1395/07/25

تجهیزات دستگاهی_ تجهیزات آنالیتیکال_ تجهیزات شیمیایی (Chemical Analysis)

    برای ارزیابی پارامترهای شیمیایی محصولات رنجی از بهترین تجهیزات آنالیز شیمیایی را از بهترین تولیدکنندگان دنیا آماده ارائه داریم:

PH متر= PH Meter

    PH متر (یا پی اچ متر) وسیله ای الکترونیکی است که با استفاده از آن می توان میزان PH (میزان اسیدی یا بازی بودن ماده) را ارزیابی کرد. این ابزار دارای الکترودهای خاصی است که با قرار دادن آنها در مایع، عدد PH آن روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شود. دقت و سرعت این ابزار نسبت به شناساگرهای معمولی بیشتر بوده و به همین دلیل در حال توسعه بیشتر در صنایع مختلف است.

هدایت سنج (EC Meter)

    هدایت سنج ها جهت اندازه گیری توانایی یک محلول آبی برای هدایت یک جریان الکتریکی به کار می رود. همچنین می توان از این دستگاه برای ارزیابی میزان شوری آب های سطحی و نمونه های خاک استفاده کرد.

BOD متر

    BOD نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط ارگانیزم هاست. روشی شیمیایی برای تعیین میزان اکسیژن حل شده مورد نیاز برای موجودات بیولوژیکی هوازی در آب است تا مواد ارگانیک موجود در یک نمونه آب را در دما و زمان مشخص تجزیه کند.

COD متر

     COD یا اکسیژن خواهی شیمیایی ، یکی از مهم ترین شاخص های سنجش آلودگی فاضلاب است. COD مفدار اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون تمام مواد ارگانیک موجود در آب را بر حسب mg/l یا g/m3 نشان می دهد. بیشتر کاربردهای COD در تعیین مقدار آلودگی های ارگانیک موجود در آب های سطحی یا فاضلاب است، که COD را به معیار معتبری برای کیفیت آب تبدیل می کند.

DO متر

    اکسیژن محلول با استفاده از دستگاه سنجش اکسیژن محلول اندازه گیری می شود. بهترین روش این است که هر روز در یک زمان مشخص اندازه گیری انجام شود، زیرا غلظت DO ممکن طی 24 ساعت تغییر کند. تجهیزات تست اکسیژن محلول معمولا غلظت اکسیژن را به هر دو واحد mg/l و درصد اشباع (sat%) گزارش می دهند. این امر موجب می شود که امکان مقایسه نتایج حاصل از مکان های مختلف با شوری و دمای متفاوت وجود داشته باشد.

مولتی پارامتر

    برای ارزیابی کیفیت آب می توان از دستگاه های مولتی پارامتر استفاده کرد. این دستگاه ها قابلیت اندازه گیری پارامترهای متفاوت را در قالب یک دستگاه به شما می دهند. به این ترتیب دیگر نیازی به تعویض دستگاه برای سنجش پارامترهای مختلف نیست. در بیشتر این دستگاه ها می توان پارامترهایی چون PH ، ORP، دما ، DO ، هدایت الکتریکی، TDS ، شوری ، مقاومت، هدایت ویژه، آمونیوم ، نیترات ، کلراید و فشار بارومتری را به دست آورد.

کدورت سنج

    کدورت سنجی فرآیند اندازه گیری کاهش شدت نور منتقل شده در اثر پراکندگی ذرات معلق در آن است. نور از میان فیلتری می گذرد که نوری با طول موج شناخته شده ایجاد می کند و بعد از میان یک کووت عبور می کند که محتوی یک محلول است. یک سل فتوالکتریک نور عبوری از میان کووت را جذب می کند.

SDI متر

    این تست طبق استاندارد ASTM 4189-07 با استفاده از یک فیلتر 0.45 میکرون با قطر mm 47  انجام می گیرد. آبی که قرار است مورد آزمون قرار گیرد با فشار ثابت psi 30 وارد فیلتر می شود. نحوه انجام تست به این صورت است که زمان لازم برای جمع آوری یک نمونه 500 میلی لیتری از طریق فیلتر در ابتدای آزمون را به دست می آورند و بعد از اینکه آب به مدت 15 دقیقه (در 30 psi) از فیلتر عبور کرد ، با زمان به دست آمده برای جمع آوری مجدد نمونه ای 500 میلی لیتری  مقایسه می کنند.

کلرسنج

    یک رنگ سنج اشعه نور سفیدی را از میان یک فیلتر چشمی عبور می دهد که تنها یک رنگ یا یک سری طول موج مشخص از نور را به آشکار ساز می فرستد و در آنجا اندازه گیری می شود.
    نور رنگی منتقل شده توسط یک نمونه بی رنگ (Blank) ، و مقدار نور رنگی منتقل شده توسط نمونه رنگی ، میزان نور رنگی را که توسط نمونه جذب شده است اندازه گیری می کند. در بیشتر تست های رنگ سنجی ، از جمله کلر، میزان نور رنگی جذب شده با غلظت نسبت مستقیم دارد و توسط دستگاه گزارش می شود.
    برای اطلاع از دستگاه های آنالیز شیمیایی، میتوانید به بخش فروشگاهی آنالیز شیمیایی مراجعه کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی مراجعه کنید.

توسط : admin | تاریخ : 1395/11/25 | نظرات